Amigo efekti (etkisi) Nedir? Açıklaması Nasıldır? Kısaca Bilgi

Amigo efekti (etkisi) Nedir? Açıklaması Nasıldır? Kısaca Bilgi

YengecKemal Yardımsever Soruldu on 6 Mayıs 2020 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Amigo efekti (etkisi)

Dikkat çekici olmaktansa orta karar bir fiziğe sahip olmak pek de arzu edilmez diyorsanız tekrar düşünün!

İnsan ne zaman güzel kategorisine girer? Buna genel geçer bir yanıt vermek pek olası değil; çünkü her kültür topluluğunun kendine özgü idealleri vardır, üstelik bunlar da trendlerle birlikte değişime uğrar. Ancak San Diego’daki California Üniversitesi’nin psikologları yine de güzelliğe ilişkin bir sırrı ifşa etmeyi başardı: Araştırmacılar, insanların grup içerisinde daha çekici olarak algılandıklarını ortaya çıkardı.

Drew Walker ve Edward Vul, deneylerinde üniversite öğrencilerine tek başlarına ve grupla birlikte görüntülenmiş 300 kadın ve erkek suratının çekiciliğine ilişkin sorular sordu. Toplulukla birlikte görüntülünenler daha iyi sonuçlar elde etti; üstelik kişilerin 4, 9 ve 16 kişilik gruplarda yer alması bu sonuçlarda bir fark yaratmadı. Araştırmacılara göre bu “amigo efekti”nin nedeni, bir topluluğa bakan göz için uyumlu ve bu nedenle de oldukça çekici bir standart suratın şekillenmesidir. Böylece bu çerçevede algılanan her surat da bu standart bağlamında değerlendiriliyor.

Araştırmacıların “amigo-efekti” tanımlamasının esin kaynağı ise Amerikan dizisi “How I Met Your Mother.” Dizideki başkarakterlerden çapkın Barney, ilk bakışta son derece çekici görünen bir amigo grubunun ikinci bakışta bir sürü çirkin kadından oluştuğunu açıklıyordu.

Sabahat Çaylak Yanıtın girişi : on 6 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.