Amravati Nerededir?

Amravati nerededir, neeye bağlıdır? Amravati şehri özellikleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

mektebim Çaylak Soruldu on 5 Ağustos 2018 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Amravati, amraoti olarak da yazılır, Hindistan’da il ve il merkezi kenttir. Ülkenin batısındaki Berar bölgesindeki Maharashtra eyaletine bağlıdır. “Amravati” adı, “ölümsüzler kenti” anlamına gelir. Pamuk yetiştirme alanları olan batıdaki Purna ile doğudaki Vardha havzaları arasındaki tepelerin geçit verdiği noktalara yakınlığı dolayısıyla önemli bir konumdadır. Gelişen bir sanayi merkezi olan kent Badnera’ya doğru genişlemektedir. Kentteki çırçır fabrikaları Bombay, Kalküta ve Ahmedâbad’ın pamuk gereksinimini kargılar. Kentte bulunan yedi fakülte Nagpur Üniversitesi’ne bağlıdır.

İlin yüzölçümü 12.210 km2’dir. Kuzeyindeki Melghat Sıradağları, Amravati ile Madhya Pradesh eyaleti sınırı oluşturur. Tanınmış bir dinlence kasabası olan Çhikalda da (1.200 m) Melghat Sıradağları üstündedir. Güneydeki Purna Irmağının alüvyonlu topraklarla kaplı havzası, Hindistan’ın pamuk yetiştirilen en önemli bölgelerinden biridir. Amravati ilinin kentleri öncelikle birer tanmsal ticaret merkezidir; ildeki sanayi temel olarak pamuğa dayalıdır. Başlıca sanayi merkezleri, Amravati ve Badnera’ dır.

hulk Doktor Yanıtın girişi : on 5 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.