Amritsar Katliamı Nedir?

Amritsar Katliamı nedir, ne zaman ve neden olmuştur? Amritsar Katliamı hakkında bilgi verir misiniz?

mektebim Çaylak Soruldu on 5 Ağustos 2018 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Amritsar Katliamı, Hindistan’ın Amritsar kentinde, İngiliz birliklerinin Hintli göstericilere ateş açarak çok sayıda insanı öldürdüğü olaydır (13 Nisan 1919). Katliam, İngiliz-Hint ilişkilerinde sürekli bir yara açmış ve Mahatma Gandhi’nin 1920-22’deki Pasif Direniş Eylemi’nin başlangıcı olmuştur.

Hindistan’daki İngiliz yönetimi, 1919’da Rowlatt Yasaları’nı çıkararak, 1. Dünya Savaşı sırasında kullandığı olağanüstü hal yetkilerini yıkıcı faaliyetleri de kapsayacak biçimde genişletti. Yaklaşık 10 bin kişilik bir Hintli grubu, bu önlemleri protesto etmek amacıyla. Pencap eyaletindeki Amritsar kentinde, Callianvalla Bagh parkında toplandı. Parkın tek çıkışı vardı. Tuğgeneral Reginald Dyer komutasındaki ingiliz birlikleri, kalabalığa ateş açtı. Resmi açıklamalara göre 379 kişi öldü; 1.200 kişi de yaralandı. Bunu, sıkıyönetim ilanı, insanların gözler önünde kırbaçlanması ve başka kötü uygulamalar izledi. Hunter Komisyonu General Dyer’ı suçlu bulduysa da (1920), Lordlar Kamarası Dyer’ın bu hareketini övgüyle karşılayarak onuruna bir fon oluşturulmasını sağladı.

hulk Doktor Yanıtın girişi : on 5 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.