Anestezi Nedir?

Anestezi nedir? Anestezi ile ilgili temel ve kısa bilgi lütfen.

Midyekabugu Yardımsever Soruldu on 23 Nisan 2015 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duymayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.

19. yüzyılda anesteziklerin bulunması tıp tarihinin en büyük gelişmelerinden biridir. Bu maddelerin bulunmasından önce, çok zorunlu olmadıkça ameliyat yapılamıyordu. Çünkü ameliyat edilecek kişiye, ağrı duymaması için, bitki özlerinden elde edilen çeşitli ilaçlar ya da alkol verilse bile ameliyatlar çok ağrılı oluyor ve genellikle şok nedeniyle ölümle sonuçlanıyordu. Oysa bugün, güçlü anestezikler sayesinde hastanın bilinci ve ağrı duyumu tümüyle yok edilebildiği için, cerrahlar saatlerce süren en karmaşık ameliyatları gerçekleştirerek yaşamını kurtarabiliyorlar.

YanlisAnlama Yardımsever Yanıtın girişi : on 23 Nisan 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.