Anjiyotensin ne demek

anjiyotensin ne demek?

Forever Çaylak Soruldu on 7 Aralık 2018 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

anjiyotensin, hİpertensin olarak da bilinir, anjiyotensin II adı verilen türü damarların büzülmesine ve kan basıncının yükselmesine yol açan hormon. Anjiyotensin I, böbreklerin salgıladığı renin adlı enzimin, alfa-2 globülin denilen bir kan proteinini etkileme-siyle oluşur. Anjiyotensin I, kanda bulunan bir enzimin etkisiyle anjiyotensin Il’ye çevrilir.

Anjiyotensin II de böbreküstü bezinin kabuk bölgesini uyararak aldosteron salgısını artırır; böylece böbreklerde daha çok tuz tutulur ve kan basıncı yükselir. Renin-anjiyotensin sisteminin fizyolojik önemi henüz tam anlamıyla çözülememişse de, bu sistemin omurgalılarda tüm vücuda yayıldığı ve anjiyotensince büyük olasılıkla doğrudan doğruya böbreklerin süzme işlevine de etki ederek vücutta tuz tutulmasında birinci dereceden rol oynadığı sanılmaktadır. Anjiyotensin dönüştürücü enzimi ketleyici ilaçlar son yıllarda önde gelen yüksek tansiyon ilaçları arasına girmiştir.

ankara Çaylak Yanıtın girişi : on 7 Aralık 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.