Anselme Payen Kimdir?

Anselme Payen kimdir ve ne yapmıştır? Anselme Payen hayatı, biyografisi ve kimyaya katkıları hakkında bilgi verir misiniz?

karsiyakali Yardımsever Soruldu on 18 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Anselme Payen; (d. 6 Ocak 1795, Paris -ö. 12 Mayıs 1871, Paris, Fransa), sanayi kimyası alanında önemli çalışmalar yapan Fransız kimyacıdır. Bitki hücrelerinin temel bileşeni olan selülozu bulmuştur.

1815’te bir boraks arıtma tesisinin başına geçen Payen boraks üretiminde yeni bir yöntem geliştirerek Felemenklerin boraks tekeline son verdi. 1820’de şekerin arıtılması konusunda çalışmalara başladı; iki yıl sonra şekerdeki renkli yabancı maddelerin etkinleştirilmiş odun kömürü kullanılarak uzaklaştırılabileceğini ortaya koydu. 1833’te diastaz enzimini buldu ve derişik halde elde etti. Daha sonra odun ve bileşenlerinin yapısı üzerinde çalışarak selülozu buldu. 1835’te Paris’teki Merkez sanat ve Endüstri Okulu’nun sanayi ve tarım kimyası dallarında profesör olarak çalışmaya başladı. Nişasta ve bitüm üzerine de çalışmalar yapan Payen pektin ve dekstrini de buldu.

mektebim Çaylak Yanıtın girişi : on 18 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.