Antropoloji Bilimi Hakkında Bilgi

Antropoloji bilimi hangi konular ile ilgilenir. Kısa bilgiye ihtiyacım var.

AdemEfendi Çaylak Soruldu on 23 Nisan 2015 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Antropoloji bilim dalı insanlık tarihini öğrenmek girişimi olarak başladı. Gerçekten de Yunanca’dan gelen bu sözcüğün anlamı insanın incelenmesidir.

19. yüzyılda Charles Darwin’in canlıların gelişme ve değişim sürecine ilişkin evrim kuramını ortaya atmasından sonra, bilim adamları bu alanda ilgi duydu ve insanın evrimi üstüne yeni yeni düşünceler öne sürmeye başladılar.

En çok da, ilk atalarından başlayarak insanın vücut yapısının ve öteki fiziksel özelliklerinin nasıl geliştiğini merak ediyorlardı.

Ayrıca insanların nasıl olup da bir araya geldiklerini, bu toplulukların nasıl büyüdüğünü ve değişikliğe uğradığını; insanların yeni becerileri nasıl kazandığını; dinlerin, siyasal örgütlenmelerin, sanatın ve müziğin nasıl doğduğunu da öğrenmek istiyorlardı. Bütün bu çabaların sonucunda antropoloji biliminde insanlık tarihinin değişik alanlarını inceleyen uzmanlık alanları ortaya çıktı.

Yeter Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Nisan 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.