Arpaçay ırmağı, Arpaçay barajı nerededir? Bilgi

Arpaçay Irmağı nerededir, nereye dökülür? Uzunluğu nedir? Arpaçay barajı nerededir? Hakkında bilgi lütfen

Sinek Çaylak Soruldu on 15 Temmuz 2018 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Arpaçay, Doğu Anadolu Bölgesi’nde akarsudur. Aras Irmağının en büyük kollarından biridir. Türkiye ile Ermenistan arasındaki
sınırın bir bölümünü Arpaçay çizer. Uzunluğu 174 km’dir.

Akbaba Dağının Ermenistan sınırları içinde kalan doğu yamaçlarından doğar; bir süre doğuya doğru aktıktan sonra keskin bir dirsek çizerek güneye yönelir. Leninakan (eskiden Aleksandropol, Osmanlı yönetiminde Gümrü) kentinin hemen batısından geçerek kuzey-güney doğrultusunda Türkiye ile sınır oluşturmaya başlar. Arpaçay’a Türkiye toprakları içinden iki önemli kol katılır. Bunlardan ilki kuzeybatıda, Çıldır Gölünden çıkan Cana Deresi (Telek Suyu), ikincisi de batıdan, Allahuekber Dağının doğu yamaçlarından doğan Kars Çayıdır. Bu iki akarsu Akyaka (eskiden Kızılçakçak, Osmanlı döneminde Şuregel) kasabası yakınlarında birleşerek büyük bir kol oluşturur ve batıdan Arpaçay’a katılır. Derin bir vadi içinde Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturarak akan Arpaçay, Tuzluca’nın kuzeyinde Aras Irmağına karışır.

Arpaçay karma rejimli bir akarsudur. Taşkın dönemi, karların eridiği ve yağışların en üst noktasına eriştiği ilkbahar sonu ile yaz başına rastlar. Sonbahar ve kış mevsimlerinde suyunun azalmasına karşın, gene de oldukça fazla su taşır.

Arpaçay Barajı, 1975 ile 1983 arasında eski SSCB’nin işbirliğiyle yapılmıştır. Sulama amaçlı barajın gölü yaklaşık 42 km’dir. Arpaçay, bütününe yakın bir bölümü Türkiye sınırları içinde bulunan ünlü Ani kalıntıları içinden de geçer. Ani kenti kalıntıları yakınında derin bir vadi oyan Arpaçay’ın özellikle Türkiye tarafındaki yüksek kıyısında çok değerli tarihsel yapılar vardır. Akarsuyun büyük bir büklüm oluşturduğu bu kesimde, bazı kalıntılar da çayın ortasındaki adada yer almaktadır.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.