Arsenios Autoreianos Kimdir?

Arsenios Autoreianos kimdir? Arsenios Autoreianos hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

mahalle Çaylak Soruldu on 14 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Arsenios Autoreianos (d. y. 1200, Konstantinopolis – ö. 1273, Prokonnesos Adası, Marmara Denizi), görevden alınışı Bizans Kilisesi’nde önemli bir bölünmeye yol açan Konstantinopolis (İstanbul) patriğidir. Bizans imparatoru II. Theodoras Laskaris tarafından 1255’te Nikaia (İznik) patrikliğine atanması üzerine Arsenios adını aldı. 1259’da, Theodoros’un oğlu ve meşru veliahtı IV. İoannes’e ve tahtı onunla paylaşan VIII. Mikhail Palaiologos’a taç giydirdi. İoannes’in Mikhail tarafından saf dışı edilmesi üzerine bir manastıra çekildiyse de, Konstantinopolis’ in 1261’de Latinlerden geri alınması üzerine görevi yeniden kabul etmeye razı oldu. Mikhail, İoannes’i kör ettirip sürgüne gönderince, Arsenios imparatoru aforoz etti ve bu nedenle 1265’te görevden alındı. Sürgüne gönderildiği Prokonnesos’ta yazdığı vasiyetname, çağının tarihine ilişkin önemli bir kaynaktır.

Arsenios’un patriklikten alınmasından sonra imparatorluk, Arseniosçular ve İosephosçular (Arsenios’tan sonraki ikinci patrik İosephos’un yandaşları) arasında ikiye bölündü. 1274’te toplanan II. Lyon Konsili’nde Mikhail’in temsilcileri papanın Rum Ortodoks Kilisesi üzerindeki üstünlüğünü kabul edince, Arseniosçular, Mikhail’ in bu olayla doruğuna varan Latin yanlısı politikasına kesin olarak karşı çıktılar. Mikhail’in ölümünden sonra Bizans’ın, bu konsile ve konsil kararlarına imparatorluk politikası olarak sahip çıkmaktan vazgeçmesine karşın, 1310’a değin Arseniosçuluk varlığını sürdürdü. Bu tarihte Patrik Niphon, Arsenios’un naaşım Konstantinopolis’teki Ayasofya Kilisesi’ne gömdürdü.

Tesla Çaylak Yanıtın girişi : on 14 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.