Arsenyürler Hakkında Bilgi

Arsenyür nedir? Arsenyürlerin özellikleri nelerdir? Arsenyürler hakkında bilgi verir misiniz?

mahalle Çaylak Soruldu on 14 Temmuz 2018 Kategori : Kimya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Arsenyürler, bir ya da daha çok metalin arsenik (As) ile oluşturduğu bileşikleri içeren azrak mineraller grubudur. Metal atomlarının düzeni hemen her zaman düzgün sekizyüzlü ya da düzgün dörtyüzlü biçimindedir. Birinci durumda her metal iyonu, karşıt yüklü altı arsenik iyonundan oluşan bir sekizyüzlünün içinde yer alır. İkinci durumda ise her metal iyonu, dörtyüzlü düzendeki karşıt yüklü altı komşu iyonla çevrilidir. Yapısal olarak sülfürlere (örn. galen, sfalerit, arjiroz) benzeyen arsenyürler çoğu zaman bu grup içinde sınıflandırılır (bak. sülfür).

En sık rastlanan arsenyür mineralleri nikolit (NiAs) ve skuterudittir (C0AS3). Hekşagonal bakışımlı, düşük ısılı bir hidrotermal mineral olan nikolit, çoğunlukla nikel, kobalt ve gümüş sülfürler ile birleşmiş halde bulunur. Buna karşılık skuterudit, kübik bakışımlı, normal ve yüksek ısılı bir hidrotermal mineraldir ve arsenopirit, doğal gümüş ve bizmut ile birleşmiş halde görülür.

Bütün arsenyürler metal parlaklığındadır ve ışık geçirmezler. Özgül ağırlıkları büyük, sertlikleri ise normal ve daha azdır. Arsenyür minerallerinin moşerit, nikolit, ramelsbergit, smaltit, skuterudit, saflorit ve lölingit biçiminde sıralanışı, indirgenme ortamından yükseltgenme ortamına geçiş sırasını yansıtır.

Tesla Çaylak Yanıtın girişi : on 14 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.