Ashikaga Tadayoshi Kimdir?

Ashikaga Tadayoshi kimdir ve ne yapmıştır? Ashikaga Tadayoshi hayatı ve şogunluğu hakkında bilgi verir misiniz?

HenryMorgan Yardımsever Soruldu on 16 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Ashikaga Tadayoshi; (d. 1306, Japonya – ö. 13 Mart 1352, Kamakura, Japonya), yönetici ve askerdir. 1338’den 1573’e değin Japonya’ ya egemen olan Aşikaga şogunluğunun kurucusu, ağabeyi Aşikaga Takauci’nin pek çok zaferinin hazırlayıcısıdır.

Takauci, 1333’te kuvvetlerini İmparator Go-Daigo ile birleştirdiğinde, Tadayoshi de imparatorluk kuvvetlerinin önde gelen komutanlarından biri oldu, 1335’te imparatorluğa karşı ayaklandı. Tadayoshi’nin yaygın bir destek kazanmayı başarması üzerine Takauci de ona katıldı ve başkaldıran orduların komutasını devralarak 1338’de imparatorluk başkenti Kyoto’yu ele geçirdi. İmparator Yoşino Dağlarına kaçtı. Takauci de, Kyoto’da kendisini şogun olarak atamayı kabul eden yeni bir imparatoru tahta çıkarttı.

Takauci, devlet yönetiminde becerikli olamayınca, hükümet yönetimini 10 yıla yakın süre Tadayoşi üstlendi. Ama zamanla, Takauci’nin en yakın yardımcılarıyla Tadayoshi arasında düşmanlık başgösterdi ve Tadayoshi, Yoşino çevresinde halen hükümdarlığını sürdürmekte olan Go-Daigo’nun yandaşları arasına katıldı. Tadayoşi’nin kuvvetleri kısa zamanda başarı gösterdiler, ama kaynaklan sınırlıydı. Sonunda Tadayoshi, Takauci’ye tutsak düştü. Kamakura’da hapsedildi ve büyük bir olasılıkla zehirlenerek öldürüldü.

rus Çaylak Yanıtın girişi : on 16 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.