Ashur-uballit I Kimdir?

Ashur-uballit I kimdir ve ne yapmıştır? Ashur-uballit I hayatı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

historik Yardımsever Soruldu on 25 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Asur-uballit I, İÖ y. 1365-30 arasında, Mezopotamya’nın feodal döneminde hüküm süren Asur kralıdır. Birinci Asur İmparatorluğu’nun kurucusudur. Orta Asur döneminin (İÖ 14 – 12. yy) onun hükümdarlığıyla başladığı kabul edilir.

Âri soyundan gelen Mitanniler İÖ 14. yüzyıl başlarında Kuzey İran ve Suriye’den çıkarak Asur ülkesini boyunduruk altına almış, Ninive’yi (bugün Musul yakınları) yakıp yıkmış, Asur tanrısı İştar’ın heykelini Mısır firavununa göndermişlerdi. Asur-uballit. Hititlerin yardımıyla Mitanni egemenliğine son verdi. Ardından Babil’deki Kassit hanedanının ardıllarıyla gücünü birleştirerek, Hititler ile Hurrilerin o bölgedeki yönetimini sona erdirdi. Evlilik yoluyla Kassit hanedanıyla akrabalık kurarak onları etkisi altına aldı ve sonunda tüm Babil’e egemen oldu. Böylece Şarrukin hanedanı dönemindeki (İÖ 12-7. yy) yeni Asur egemenliğinin de yolunu açtı.

Kremlin Çaylak Yanıtın girişi : on 25 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.