Aşık Veysel Şatıroğlu Kısaca hayatı

Aşık Veysel’in hayatı ve edebiyata katkıları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz.

karsiyakali Yardımsever Soruldu on 28 Kasım 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

ÂŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU (1894 – 1973)

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde doğdu. Yedi yaşında yakalandığı çiçek hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetti. Babasının, teselli bulması için ona aldığı sazla uğraşarak ve köye gelen âşıkları dinleyerek âşıklık geleneğine yöneldi. 1933 yılında Ahmet Kutsi Tecer’le tanıştı. Ahmet Kutsi’nin Sivas’ta kurduğu Halk Şairleri Derneği aracılığıyla çalışmalarına devam etti. Bu arada öğretmen okullarında saz öğretmenliği yaptı.

Şiirlerinde; aşk, özlem, hayat, ölüm, doğa ve yurt sevgisi, birlik ve beraberlik, sosyal sorunlar ve tasavvuf gibi temaları işledi. Yalın, yapmacıksız bir dille söylediği şiirlerinde, erişilmesi güç bir anlam zenginliği ve söyleyiş güzelliğine ulaştı.

Âşık Veysel Şatıroğlu’nun şiirleri Dostlar Beni Hatırlasın adlı kitapta toplanmıştır.

Tesla Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Kasım 2016.
Yorum Ekle

Sanatçıyı doğal ve kültürel çevresinden, eseri de sanatçıdan soyutlamak mümkün değildir. Sanatçı kişiliğin oluşmasında etkili olan çevre, sanatçının ürettiği eserlere de yansır. Âşık Veysel toprağa bağlı bir toplum içinde, toprağı âdeta duyarak, hissederek yetişmiştir. Kendisinden önceki âşıkları dinlemiş, aydınlar arasında bulunarak bilgi ve görgüsünü artırmıştır. Kara Toprak şiiri, Âşık Veysel’in çevresinden algıladığı, âşık ve sanatçı kişiliğiyle yoğurduktan sonra dizelere döktüğü duygu ve düşünceleridir.

mehmetyavas Bilgili Yanıtın girişi : on 28 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.