Aşınma Nedir? Nasıl Oluşur?

Aşınma nedir? Aşınma şekilleri nasıl oluşur? Hakkında bilgi verir misiniz.

mehmetyavas Bilgili Soruldu on 15 Ekim 2014 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

AŞINMA

Yeryüzündeki taş ve toprakların çeşitli doğal etkilerle yontulmasına “aşınma” denir. Kütlelerin çözülüp-ufalanmasıyla, veya türlü kuvvetlerle koparılmasıyla meydana gelmiş taş parçalarının dış kuvvetlerle süpürülmesi sonunda yeryüzündeki kabartılar oyulur. Böylece, yeryüzündeki kabarık yerler zamanla aşınır, alçalır, yassıIır. Bunu doğuran dış kuvvetler şunlardır:

1 — Dalga aşındırması: Deniz ve göllerdeki’ dalgalar kıyılara çarpar, çarptığı yerleri oyarak biçimlerini değiştirir.

2 — Su süpürmesi: Yağmur sularının, sellerin, karların ve buzların erimelerinden meydana gelen suların akarken toprağı aşındırmalarıyla meydana gelir. Böylece peribacaları, lâpyeler (pürtükler) ortaya çıkar.

3 -— Kayma ve göçmeler: Yerçekiminin etkisiyle, akma, sürünme, kayma, göçme, yuvarlanma gibi çeşitli tarzlarda meydana gelen toprak akması, kayşatlar, dağ kaymaları gibi hallerle belirir.

4 — Rüzgar süpürmesi: Kurak ve çıplak yerlerde rüzgarın etkisiyle kum, çakıl, ufalanmış taş parçalarının havalanarak başka yerlere sürüklenmesi sonunda meydana gelir. Böylece “kumul” denilen yığıntı alanları ortaya çıkar.

5 — Cilalama, çizme: Bir’çeşit buz aşındırmasıdır. Türlü biçimleri vardır. Buz yalağı, oluk vadi, basamaklı vadiler, göl çanakları meydana getirirler.

Bütün bu aşınmalarla yeryüzü «aşıntı durağı» denilen belli bir seviyeye iner. Burası o yerin kaide seviyesidir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.