Aspasia Kimdir?

Aspasia kimdir ve ne yapmıştır? Aspasia hayatı ve yaptıkları hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Papua Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Aspasia (ü. İÖ 5. yy), Atinalı devlet adamı Perikles’in metresi, Atina toplumunun parlak bir simasıdır. Aspasia, Anadolu’daki Yunan kenti Miletos’tan gelmesine ve Atina yurttaşı olmamasına karşın yaklaşık 445’ten 429’da Perikles’in ölümüne değin onunla birlikte yaşadı. 451’de Perikles’in de desteğiyle çıkan bir yasayla, bir kişinin Atina yurttaşı sayılabilmesi için hem annesinin hem de babasının yurttaş olması zorunlu kılınmıştı. Bu yasa nedeniyle adını Perikles koydukları oğulları, uzun süre kamu haklarından yoksun kaldı; sonra özel bir yasayla yurttaşlığa kabul edilerek komutan oldu.

Aspasia, kamuoyunun sürekli saldırılarının hedefiydi. Ondan alaylı bir dille söz edilir, özel yaşamı ve devlet yönetimi üzerindeki etkisi eleştirilirdi. Perikles’i, Miletos’un eski rakibi Samos Adasını ezmeye ve Sparta’ya savaş açmaya zorlamakla suçlandı. Sokratesçi filozof Aeskhines “Aspasia” adını verdiği bir diyalogda onu daha sevecen bir tutumla ele alır. Peloponnesos Savaşı’ndan (İÖ 431-404) kısa süre önce, dine saygısızlık suçlamasından aklanarak çıkmıştır.

karsiyakali Yardımsever Yanıtın girişi : on 20 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.