Aspidiotus nedir?

Aspidiotus nedir? Aspidiotus özellikleri ve zararları nelerdir? Aspidiotus hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

nescafe Yardımsever Soruldu on 20 Temmuz 2018 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Aspidiotus, Homoptera (eşkanatlılar) takımından önemli bitki zararlılarını içeren bir koşnil (kabuklubit) cinsidir. Anayurdunun Çin olduğu sanılan, ama ilk kez 1880’de ABD’nin California eyaletindeki San Jose’ de tanımlandığı için San Jose koşnili diye adlandırılan Aspidiotus perniciosus, bu cinsin en zararlı böceklerinden biridir. Sarı renkli dişilerin salgıladığı gri renkte bal-mumsu bir madde, hayvanın üstünde yaklaşık 1,5 mm çapında, ortası kabarık, kenarları sarı bir halkayla çevrili, daire biçiminde bir kabuk oluşturur. Çiftleşmeden sonra dişi koşnil canlı yavrular dünyaya getirir ve yılda en az 2, en çok 6 kez döl verebilir.

Bazen San Jose koşnillerinin sayısı o kadar artar ki, birbiri üstüne yığılan ve ağaçların dallarını tümüyle kaplayan bu asalaklar zamanla ağacın ölümüne yol açar. Eskiden bu zararlıları denetim altına alabilmek için ağaçlara kireç-kükürt karışımı püskürtülürdü; son yıllarda yağlı karışımlar püskürtmenin daha etkili olduğu anlaşılmıştır.

Midyekabugu Yardımsever Yanıtın girişi : on 20 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.