Atardamar – kısa bilgi

Atardamar hakkında kısa ve, temel bilgiler lütfen…

PrensesLuna Çaylak Soruldu on 18 Nisan 2015 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kanı yürekten organlara taşıyan damarlara verilen addır. Atardamarlar hiçbir zaman kulakçıklara açılmaz, daima karıncıklara açılırlar. Sağ karıncıktan çıkan ve kirli kanı temizlenmek üzere akciğerlere götüren akciğer atardamarı müstesna, bütün atardamarlar kırmızı, besleyici kan taşırlar. Atardamarlar sisteminin ana damarları sol karıncıktan çıkan aort (büyük atardamar) la sağ karıncıktan çıkan akciğer atardamarlarıdır.

Aort sağ karıncıktan çıktıktan sonra sola kıvrılır, omurga boyunca inerek bacakların hizasına gelir. Burada her bacağa bir kol

göndererek ikiye ayrılır v® yolu üzerindeki organlara birer kol göndererek vücudu kanla besler. Bu atardamarların ağızlarında kanın geri dönmesine engel olan üçer tane kapakçık bulunur.

Atardamarların yapısı üç ayrı gömlekten meydana gelmiştir. Bu üç gömleğin en dışındaki, damarları dışarıdan kuşatan ince bir zardan ibarettir. Bu zar atardamarı besliyen kan damarlariyle ve sinirleriyle kaplıdır.

Kloroform Çaylak Yanıtın girişi : on 18 Nisan 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.