Atatürk kültür konusundaki görüşleri nelerdir?

Atatürk’ün kültür konusundaki görüşleri nelerdir, sözleri ve kültür anlayışı hakkında bilgi veriniz.

mehmetyavas Bilgili Soruldu on 27 Ekim 2014 Kategori : Atatürk.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Atatürk’ün Kültür Konusundaki Görüşleri

Ziya Gökalp, kültürü hars ve uygarlık diye ayırıyordu. Atatürk böyle bir ayrıma karşıydı. O, her kültür unsurunda, hem maddi hem maddi olmayan kültür öğelerinin yer aldığını ve bu tür ayrımların yapay olduğunu düşünüyordu. Bu düşüncesini “Uygarlığın ne olduğunu başka başka tarif edenler vardır. Bence, uygarlığı harstan ayırmak güçtür ve lüzumsuzdur. “* sözleriyle dile getirmişti.

Atatürk, bir milletin kültürüne sahip çıkmamasının felaketle sonuçlanacağını savunuyordu. Bu nedenle, kültür emperyalizmini ve kültür yozlaşmasını büyük bir tehlike ak görüyordu. Bunun önlenmesi için çocuk ve gençlerin bu konuda eğitilmeleri gerektiğine inanıyordu. Bilimsel düşünme yöntemine ve bilimsel eğitime önem verilmesi gerekliğini düşünüyordu.

Bu görüşlerini “Efendileri Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekti öğretimin sınırı ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce, Türkiye’nin başarısızlığına, kendi benliğine ve milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyanın milletlerarası durumuna göre, böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlar ile donanmış olmayan fertlere ve bu nitelikte fertlerden oluşan toplumlara, hayat ve bağımsızlık yoktur. “** sözleriyle dile getiriyordu.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 27 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.