Atatürk neden öldü?

atatürk neden öldü acil arkadaşlar bu arada ben buse 🙂 yeni katıldım 🙂

busecik Çaylak Soruldu on 5 Kasım 2014 Kategori : Atatürk.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Buse hoşgeldin…

Atatürk sirozdan ölmüştür.

Siroz hakkında bilgi almak için : http://www.nkfu.com/siroz-nedir-belirtileri-nelerdir/

ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜ

Atatürk 22 ocak 1938’de Yalova’ya gitmişti. 1 şubat 1938’de Gemlik’e geçti. Ertesi gün de, Bursa’ya giderek, yeni kurulan Merinos Fabrikası’nın açılış töreninde bulundu. Bursalılar, bardaktan boşanırcasına yağan yağmura rağmen, O’nu karşılamaya gelmişlerdi.

Atatürk açık bir otomobille şehre girdi. Bu yüzden de kendisini üşüttü. Ankara’ya dönüp Çankaya’daki köşkünde bir süre dinlenmesi gerekiyordu. O sıralarda, Hatay bölgesinin anayurda bağlanmasıyla ilgili görüşmeler yapılıyordu. Atatürk, bu görüşmelere kesin bir yön vermek amacıyla, güney illerimizde geziye çıktı. İşte bu gezi, bir süreden beri sürüp gitmekte olan hastalığının hızla ilerlemesine yol açtı.

Uzman hekimler hemen istanbul’a dönüp Dolmabahçe Sarayı’nda dinlenmeye çekilmesini salık veriyorlardı. Gerek Türk, gerek yabancı hekimler toplanarak, bir konsültasyon yaptılar; Atatürk’ün karaciğerinden hasta olduğu sonucuna vardılar. Büyük Ata, amansız «siroz» hastalığına yakalanmıştı.

Atatürk, uzun süre «Savarona» yatında kalıp dinlendi. Devlet işlerini oradan yönetti; bakanlarla orada görüştü. Ancak, hekimlerin canla başla çalışmalarına rağmen, hastalık günden güne ilerliyordu. Atatürk, 16 ekim 1938’de, ilk tehlikeli krizi geçirdi. 18 ekimde bildiriler yayınlanarak, sağlık durumu üzerinde millete bilgi verilmeye başlandı. 22 ekimde, hastalık düzelmeye yüz tutar gibi olduysa da, 9 kasım gecesi Büyük Ata’nın durumu birden ağırlaştı. 10 kasım 1938 perşembe sabahı, saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu.

Kaynak : http://www.nkfu.com/ataturk-hayati/

andy Çaylak Yanıtın girişi : on 6 Kasım 2014.
Yorum Ekle

Atam keşke biraz daha yaşasaymış. Ruhu şad olsun…

Evet sirozdan ölmüştür. Sirozda maalesef karaciğeri mahveden bir hastalıktır.

Ruya Çaylak Yanıtın girişi : on 6 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.