Atatürk’ün Doğa ve çevre Anlayışı

Atatürk’ün doğa ve çevre anlayışı nedir? Nasıldır? Kısaca açıklar mısınız.

Barbie Doktor Soruldu on 17 Ocak 2016 Kategori : Atatürk.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

ATATÜRK’ÜN DOĞA VE ÇEVRE ANLAYIŞI

Atatürk doğayı çok sevdiği gibi ağaçlandırmaya da önem veren bir insandı. Atatürk’ün doğa sevgisi, babasının ölümünden sonra annesi ve kardeşiyle beraber Selanik yakınlarındaki dayısının çiftliğine yerleşmesi ile başlamıştır. Atatürk burada çiftlik işlerine yardım ederken ağaçlara, toprağa ve doğaya ilgi duymuştur. Burada kazandığı bitki ve hayvan sevgisinin etkileri yaşamının ilerleyen bölümlerinde artarak devam etmiştir.

Atatürk’ün doğayı ve ağacı sevmesinin en belirgin örneklerinden bir tanesi Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği’dir. Atatürk 1925 yılında kendi aylığını kullanarak çiftliğin bugünkü yerini satın almıştır. Ortasından demiryolu geçen bataklık arazi, Atatürk’ün diktirdiği ağaçlar ve planladığı çalışmalar ile bugünkü halini almıştır.

Atatürk’ün doğa ve ağaç sevgisi Ankara ile sınırlı değildir. “Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer” diyen Atatürk’ün en önemli amaçlarından bir tanesi tüm ülkeyi ağaçlandırmak ve yeşillendirmek olmuştur.

mehmetyavas Bilgili Yanıtın girişi : on 17 Ocak 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.