Atatürk’ün etkilendiği düşünürler kimlerdir?

Atatürk hangi insanlardan, düşünürlerden ve yazarlardan etkilenmiştir?

sevim Yardımsever Soruldu on 4 Kasım 2014 Kategori : Atatürk.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Atatürk’ün dünya görüşünü etkileyen iki önemli insan annesi ve babasıdır. Babası batılı anlayışı benimsemiş ileri görüşlü bir insandır.Annesi de oğluna destek çıkan, oğlunu sahiplenen bir insandı. Ali Rıza Efendi, Atatürk çok küçük yaşta ölmüştür ancak oğluna kadına saygıyı da öğretmiştir. Ali Rıza Bey despot yapılı bir adam değildi. Aile içinde kadına ve eşine saygı gösteren bir insandı.

Atatürk kendini üç kişini çok etkilediğini söylemiştir. Bunlar babası, Namık Kemal ve Ziya Gökalp’tir. Namık Kemal’in vatan sevgisi ve heyecanı Mustafa Kemal’i etkilemiştir. Ziya Gökalp’in Diyarbakırda çıkardığı küçük mecmuada  yazmış olduğu makaleler Mustafa Kemal’in Cumhuriyetten sonra yapmış olduğu devrimlere ışık tutmuştur. Mustafa Kemal harp okuluna başladığında Ali Fuat ile tanışır ve sonrasında Montesquieu, Jean-Jacques Rousseau gibi yabancı düşünürleri tanır ve bu yazarları okumaya başlar. Hatta bu Fransız kitapları daha iyi anlamak için Fransızcasını geliştirmiştir. Bu kişiler de kendisini etkileyen yabancı düşünürlerdir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 4 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.