Atatürk’ün inkılapları nelerdir?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün inkılapları nelerdir

banyoperdesi Çaylak Soruldu on 12 Ekim 2014 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyine getirmek için yapılan çalışmalara Atatürk Devrimi (inkılâbı) denir. Bunların başında cumhuriyete gölge düşürecek, ilerleminin önündeki engelleri kaldırmak gelir. Bu konudan olmak üzere,

3 Mart 1924’te Halifelik kaldırıldı. 1925’te tekkeler ve türbeler kapatıldı. Böylece inanç ve bilim özgürlüğüne giden yolların önü açılmış oldu. Öte yandan 3 Mart 1924’te öğretim birleştirildi; 1932′ de Türk Dil Kurumu ile Dil İnkılâbı başlatıldı. Dil İnkılâbı ve Türk Tarih Kurumu ile Türk milletinin köklü bir tarihe sahip olduğu ortaya kondu. Tarih İnkılâbı kendimize güvenme, övünme kaynağı oluşturdu, bağımsızlık tutkusunu güçlendirdi.

1924-1934 yılları arasında çıkarılan yasalarla Hukuk İnkılâbı gerçekleştirildi, anayasa lâikleştirildi, aile yapısı yeniden düzenlendi ve kadın erkek eşitliği sağlandı, kadınlarımız seçme ve seçilme haklarına kavuşturuldu.

Hukuk İnkılâbı, akılcı ve özgür düşünceye bağlı kurallar getirmiş; gelişmemizin önündeki çağ dışı engelleri kaldırmış; yabancıların iç işlerimize karışmasını önlemiştir.

Öte yandan toplumsal yaşayışımızda da düzenlemeler yapılmıştır. Söz gelimi dinsel törenler cami ve kilise içine alındı; giyim kuşam çağdaş görünüme getirildi; milâdi takvim benimsendi; rakamlar, ölçüler Batı’da kullanılan biçime dönüştürüldü, hafta tatili cumartesi ve pazar günlerine alındı; soyadı yasası çıkarıldı.

Sağlık, ekonomik ve sanat alanlarında da yeni çalışmalar, düzenlemeler yapıldı. Böylece çağdaş bir Türk toplumu, çağdaş bir Türkiye yaratılmış oldu. Bize düşen en büyük ödev, çağın gerisinde kalmadan, Atatürk Devrimi ve ilkelerinden ayrılmadan çalışmak, daha da ileriye yürümektir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.