Atilla Alpöge Kimdir?

Atilla Alpöge kimdir ve ne yapmıştır? Atilla Alpöge  hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

PopArt Yardımsever Soruldu on 30 Haziran 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Atilla Alpöge (d. 29 Mayıs 1935, İstanbul), oyun yazarı ve şehircilik uzmanıdır. Yazdığı Çürük Elma (1962) oyunuyla ünlendi. Teknik Üniversite Tiyatrosu ve Genç Oyuncular topluluğunun kurucuları arasında yer aldı.

Ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi (1961). 1957’de kurulan Genç Oyuncular adlı amatör tiyatronun en etkin üyelerinden biri olan Alpöge burada oyun yazarlığına yöneldi. Tavtati Kütüpati (1959) ve Vatandaş Oyunu (1962) adlı oyunların toplu yazımına katıldı. Çürük Elma adlı oyunu, sahnelenmesindeki sadelik, oyun kişilerinin azlığı ve konunun ilginçliği nedeniyle birçok amatör tiyatro topluluğu tarafından oynandı. Bir süre kaldığı ABD’den döndükten sonra kuruluşuna katıldığı Dostlar Tiyatrosu’nda sahnelenmek üzere Ha Me Ka Ha Ha Pe adlı oyunu yazdı. Bir süre İstanbul belediyesinde danışmanlık yaptı. Halen (1992) Paris’te, OECD Teknik İşbirliği Servisi’nde görev almıştır.

Tesla Çaylak Yanıtın girişi : on 30 Haziran 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.