August Friedrich Pott Kimdir? Alman Dilbilim Öncüsü

Ünlü Alman dilbilimcisi August Friedrich Pott hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

HenryMorgan Yardımsever Soruldu on 29 Şubat 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

August (Friedrich) Pott, (d. 14 Kasım 1802, Nettelrede, Hannover – ö. 5 Temmuz 1887, Halle, Almanya), Hint-Avrupa tarihsel dilbiliminin kurucularından Alman dilbilimci. Hint-Avrupa dillerindeki akraba sözcüklerin ses benzerliklerini inceleyen çalışmalarıyla çağdaş etimoloji araştırmalarına öncülük etmiştir.

Göttingen Üniversitesi’nde ilahiyat öğrencisiyken filolojiye ilgi duydu. 1827’de doktora tezi De relationibus quae praepositionibus in linguis denotantur’u (1827; Dillerde İlgeçlerin Belirttiği İlişkiler Üzerine) tamamladı. Aynı yıl, Hint-Avrupa dilbiliminin önemli araştırmacılarından Franz Bopp’la birlikte çalışmak üzere Berlin Üniversitesi’ne gitti ve 1830’da aynı üniversitede genel dilbilim dersleri vermeye başladı. En önemli yapıtı Etymologische Forschungen auf dem Gebiete der indo-germanischen Sprachen, mit besonderem Bezug auf die Lautumwandlung im Sanskrit, Griechischen, Lateinischen, Litauischen und Gotischen’in (1833-36; Sanskrit, Yunanca, Latince, Litvanca ve Got Dilindeki Ses Değişimi Temelinde Hint-Avrupa Dilleri Etimoloji Araştırmaları) birinci cildi 1833’te yayımlandı. Pott aynı yıl Halle Üniversitesi’nde genel dilbilim profesörü oldu ve ölümüne değin bu görevi sürdürdü. Hint-Avrupa dilleriyle ilgili etimoloji araştırmalarının yanı sıra Afrika’nın güneyinde, Cava ve Japonya’da konuşulan diller üzerine de çeşitli kitap ve makaleler yazdı. Pott, Çingenece (Romani) üzerine yapıtlarıyla, 19. yüzyılın bu alanda ürün vermiş en önemli filoloji uzmanı sayılır.

gizemli Çaylak Yanıtın girişi : on 29 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.