Aya İlk Kez Ne Zaman Gidildi?

Ayın ilk keşfi ne zaman oldu? Aya ilk kez ne zaman ve nasıl gidildi? Kısaca açıklar mısınız?

YengecKemal Yardımsever Soruldu on 30 Mart 2018 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Ay’ın keşfi, insanoğlunun uzaya fırlatılmasından öncedir; 1959 yılının Ocak ayında içinde insan olmayan Rus uzay aracı Luna 1’in Ay’ın yanından geçmesiyle olmuştur. Sonraki beş yılda Sovyetler Birliğiyle ABD, dünyaya binlerce resim ve çeşitli bilgiler gönderen insansız uzay araçlarını Ay’a gönderdi. 1966’da Luna 9 insansız uzay roketi, Ay yüzeyine ilk inişi gerçekleştirdi.

Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracıyla üç ABD astronotu Ay’a yolculuğu gerçekleştirdi. Astronot Michael Collins tarafından yönetilen asıl uzay aracı, Ay üzerinde yörüngesine yerleştikten sonra Neil Amstrong ve Edwin Aldrin küçük Lunar Modülüyle Ay’a indiler. Sonuncusu 1972’de yapılan diğer beş Ay görevi sırasında astronotlar Ay yüzeyini keşfettiler, Ay yüzeyinden kaya örnekleri topladılar ve bilimsel araçlar yerleştirdiler. 1994 yılında Clementine isimli sonda Ay yörüngesinde iki ay geçirerek, Ay yüzeyinin haritasını çıkardı.

bocce Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Mart 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.