Ayakları Suya Ermek Ne Demektir? Ayakları Suya Ermek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ayakları Suya Ermek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir? Kısaca bilgi paylaşır mısınız?

Angara Bilgili Soruldu on 5 Haziran 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Ayakları Suya Ermek Anlamı;

Neden sonra aklı başına gelmek, bir şeyin aslını anlamak, beklenen biçimde olmadığını kavramak anlamlarına gelen bir deyimdir.

Deyimin Hikayesi;

On, oniki yaşlarındaki çocuk gecenin bir vakti yatağından kalkıp gözlerini açıp uyanmadan sokak sokak geziyormuş. Sabah kalktığında bir yerde uyurken bulduklarında da hiçbir şey hatırlamıyormuş. Annesi babası çeşitli önlemler almasına rağmen bir türlü baş edemiyorlarmış. Bir gece Çocuğun bağırtısı ile uyanıp baktıklarında çocuğu evin önündeki derede Çırpınırken bulmuşlar, anlamışlar ki ayakları suya değince uyanıyor.

Uykuda gezme hastalığı olan kişilerin yatağı etrafına, sahanlar ve tepsiler içinde su konur ki uyurgezer, uyku arasında yataktan kalkıp yürürken ayakları bu sulara deyince uyansın diye.

Günlük hayatta, yanlış bir iş yapmaya yeltenirken, herhangi bir ikaz üzerine hatasını anlayarak vazgeçenler için “ayakları suya erdi” deyimi kullanılır.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 5 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.