Aydede dergisi hakkında bilgi

Aydede dergisi ile ilgili bilgi verir misiniz…

fragman Çaylak Soruldu on 16 Ekim 2018 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Aydede, İstanbul’da (2 Ocak – 9 Kasım 1922, 8 Mayıs 1948 – 1 Ekim 1949) yayımlanmış siyasal mizah dergisi. İlk başta haftada bir kez yayımlanan ve 90 sayı çıkan derginin sahibi ve başyazarı Refik Halid’di (Karay). Dergi Orhan Seyfi (Orhon), Halil Nihad (Boztepe), Yusuf Ziya (Ortaç), Fazıl Ahmet (Aykaç) ve Osman Cemal’in (Kaygılı) yazılarına; Rıfkı, Münif Fehim (Özarman), Ramiz (Gökçe), Ratip Tahir’in (Burak) karikatürlerine yer verdi.

Anadolu’daki Milli Mücadele’ye karşı çıkan yazı ve karikatürleri tepkilere yol açan Aydede, “Yüzellilikler” listesine alınan Refik Halid’ in yurtdışına çıkmak zorunda kalmasından sonra uzun süre yayımlanmadı.

1938’de yurda dönen Refik Halid Karay, 8 Mayıs 1948’de Aydede’yi büyük boyutlu haftalık dergi olarak yeniden çıkardı. Bu ikinci döneminde siyasal konulara pek yer vermeyen Aydede, 1 Ekim 1949’da çıkan 125. sayısıyİa kapandı.

Guido Çaylak Yanıtın girişi : on 16 Ekim 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.