Aydos dağı nerededir?

Aydos dağı nerededir? Hangi dağ sırasındadır?

Darwin Watterson Çaylak Soruldu on 17 Ekim 2018 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
3 Adet Cevap Yer Almaktadır

Aydos Dağı, Akdeniz Bölgesi’nde, Orta Toroslar’ın batı kesimindeki Bolkar Dağlarını oluşturan kütlelerden biridir…

En yüksek noktası Bolkar Dağlarının orta kesiminde 3.480 metreye erişir.

roketadam Yardımsever Yanıtın girişi : on 17 Ekim 2018.
Yorum Ekle

Aydos Dağı, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara’nın kuzeyinde dağ. Çubuk ilçesinin kuzey kesiminde yer alır. En yüksek noktası 1.879 m’ye erişen Kuzu Tepesidir. Köroğlu Dağlarının uzantısı görünümündeki Aydos Dağı, doğudaki Çubuk Çayı ile batıdaki Ova Çayı vadilerini birbirinden ayıran dağlık bir alanın kuzeydoğu kesimindedir.

Karyağdı-Aydos Dağları olarak da adlandırılan bu orta yükseltili engebeli alan Kavak Dağı (1.801 m), Mire Dağı (1.635 m) ve Karyağdı Dağından (1.459 m) oluşur.

Kagan Çaylak Yanıtın girişi : on 17 Ekim 2018.
Yorum Ekle

3. bir Aydos dağı daha var…

Aydos Dağı, Marmara Bölgesi’nde, İstanbul ilinin Anadolu yakasında, Yakacık’ın kuzeyinde dağ. Yüksekliği 537 m’dir. Bir peneplen olan Kocaeli Yarımadasındaki sert kayaçların aşınmaya direnmesi sonucunda ortaya çıkmış bir kalıktepedir (mo-nadnok). Paleozoyik (Birinci) Zamanda (y. 570-225 milyon yıl önce) oluşmuş sert kristal yapılı şistler üstünde yükselen Aydos Dağının yapısında arkoz, kuvarsit, gre ve gro-vaktan oluşan oldukça sert, başkalaşmış kayaçlar da bulunur. 100-110 m’lik bir temel üzerinde birdenbire yükseldiği için görünümü oldukça heybetlidir. Dik eğimli çıplak yamaçlar sellerin oluşturduğu akarsularla parçalanmış ve yarılmış durumdadır. Dağın yamaçlarında makilerden oluşan bir bitki örtüsü baskındır. Kuzeye bakan yamaçlarda ise yer yer meşe, gürgen gibi geniş yapraklı ağaçlar dikkati çeker. Dağın eteklerinde birkaç küçük içme suyu kaynağı vardır.

aaa111 Çaylak Yanıtın girişi : on 17 Ekim 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.