Az Olsun Temiz Olsun Atasözünün Anlamı ve Hikayesi Nedir?

Az Olsun Temiz Olsun Atasözünün Anlamı ve Hikayesi Nedir? Kısaca yazar mısınız?

GrahamBell Yardımsever Soruldu on 5 Haziran 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Az Olsun Temiz Olsun Anlamı;

Bu atasözü, helal yoldan kazanılmış az malın, çok da olsa haram kazançtan hayırlı olduğu anlamında kullanılır.

Atasözünün Hikayesi;

Kartal duymuş ki karga milletinin ömrü çok uzun olurmuş. Sebebini merak edip karganın birine sormuş: “Biz kartallar kuşlar âleminin padişahıyız ama ömrümüz kısacıktır. Duydum ki siz kargalar pek uzun yaşarmışsınız. Bu işin sırrı nedir, söyle bana karga kardeş?”

Karga cevap vermiş: “Ne sırrı yüce kartalım. Sebebi gayet açıktır” demiş. “Bilirsin biz kargalar, leş yiyerek besleniriz. Kendimizi de yormayız, tehlikesi de yoktur. Oysa siz öyle misiniz? Bir tavuk, birkaç bıldırcın avlamak için ne zahmetler çekersiniz. Bazen de avlayayım derken avlanırsınız. İşte sebebi budur” deyince kartal da kargaya heveslenmiş. “Tamam, o zaman” demiş, “Nasıl yapılır bu iş bana da göster.” “Hay hay!” demiş takmış kartalı peşine. Bir iki kanat çırptıktan sonra bir derenin kenarına uzanmışlar, bir eşek leşi bulmuşlar. Karga büyük bir keyifle geçmiş leşin başına. Gagasıyla vuruyor, deşiyor, kopardığı parçaları çiğnemeden yu-tuyormuş. “Eşek eti de lezzetli olur.” diye ballandırıyormuş. Konduğu ağaç dalından kargayı seyreden kartal leşin kokusunu duyar duymaz tiksintiyle “Aman bu ne pis koku böyle, buna nasıl dayanıyorsun?” demiş. Karga “Yok canım ne kokusu?” dediyse de kartal zorla aldığı bir iki lokmayı yutamamış bile. Kargaya “yok” demiş, “bu olmayacak. Leş yiyerek çok yaşayacaksan gene de yok. Temiz temiz yer içerim az yaşarım. Az olsun, temiz olsun.”

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 5 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.