Bade Harabül Basra Ne Demek? Bade Harabül Basra Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Bade Harabül Basra ne anlama gelir? Bade Harabül Basra deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

kazak Çaylak Soruldu on 18 Haziran 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bade Harabül Basra Anlamı;

Bu deyim, “iş işten geçtikten sonra” anlamında kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Geçmiş zamanın birinde Allah dostu bir dervişin yolu Basra’ya düşmüş. Son derece edepli dervişe şehir halkı hiç itibar etmediği gibi, hiç ilgilenmemişler de. Ne bir “aç mısın?” diye soran olmuş, ne de yatacak bir yer gösteren. Kasabın biri kestiği dananın etinden bir parçasını önüne atmış. Ancak gariban dervişin eti pişirecek imkânı yokmuş. Kapı kapı dolaşıp eti pişirmek için ateş aramış. Ama nafile, hangi kapıyı çalsa yüzüne kapanmış. Canı çok sıkılan derviş o üzüntüyle Allah’a yalvarmış:

“Yüce Allah’ım! Şu Basra halkının kötülük ve kayıtsızlığından sana sığınırım. Beni bağışla ve şu et lokmamı pişirecek ateş ihsan buyur.”

Mağdur dervişin daha duası biter bitmez Basra’yı bir ateş sarmış, bütün şehir alev alev yanmaya başlamış. Dervişi kapısından kovanlardan biri: “Aradığın ateşi nihayet buldun” demiş. Gönlü kırık derviş, “Evet ama ba’de harabi’l-Basra” (Basra yandıktan sonra) demiş.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 18 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.