Bakara cam işi nedir?

Bakara cam işi nedir? Özellikleri nelerdir? Bakara cam işi tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

kel Bilgili Soruldu on 12 Ekim 2017 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bakara cam işi, 1765’te Fransa’daki Baccarat’da kurulmuş ünlü bir cam yapımevince üretilen cam eşyaya verilen addır. Önceleri pencere, sofra takımı ve sanayi kullanımları için sodalı cam üreten yapımevi, 1817’de Belçikalı bir kristal yapımcısı tarafından satın alındıktan sonra bu tür cam yapımında uzmanlaştı. 1823’te uluslararası bir cam sergisinde ilk altın madalyasını kazanan şirketin 1925 Dekoratif Sanatlar Sergisi’nde yer alan ürünleri, art deco üslubunun biçimlenmesinde önemli bir rol oynadı. Şirketçe üretilen sanat değeri yüksek çeşitli yapıtlar arasında Émile Gallé’ nin ürünleri de bulunmaktadır.

Baccarat yapımevi 1846’da cam ağırlık üretimine başladı. Süslemeli cam eşya yapımında kullanılan bingüllü, kamayö, heykel, oyma ve kaplama gibi pek çok farklı tekniklerle işlenmiş olmalarına karşın oldukça ucuz olan bu cam ağırlıklar koleksiyoncuların gözdesi haline geldi. Günümüzde yapımevi, eski modellerde çeşitli sofra takımları üretmektedir.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.