Bakır eksikliği nedir?

Vücutta bakır mineralinin eksikliği neden olur ve eksiklikte neler olur? Bakır bulunan besinler ve bakır eksikliğinin giderilmesi hakkında kısa bilgi.

PopArt Yardımsever Soruldu on 13 Ekim 2017 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bakır eksikliği, organizmanın, sindirim sırasında demirin ve C vitamininin (askorbik asit) yükseltgenmesi ve emilimi için gerekli bir element olan bakırın  yeterli miktarda alamaması durumudur. Bakır ayrıca, kanın oksijen taşıyıcı bileşeni olan hemoglobinin oluşumunda katalizör işlevi gördüğünden, bakırdan yoksun bir beslenme rejimi uygulanan deney hayvanlarında demir eksikliği kansızlığına benzeyen hastalık belirtileri ortaya çıkar. Bağırsakların enzim etkinliğiyle yakından ilgili olan bakır, kan plazması aracılığıyla vücut dokularına taşınır. En yüksek yoğunlukta bulunduğu dokular karaciğer ve başta beyin olmak üzere merkez sinir sisteminin belirli bölgeleridir.

İnsan vücudunun günlük bakır gereksinimini et (özellikle karaciğer), istiridye, balık, tahıllar, kabuklu yemiş ve baklagiller karşılar.

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 13 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.