Bakkarlar Kimlerdir?

Bakkarlar kimlerdir, nerede yaşarlar? Bakkarların özellikleri ve tarihçeleri hakkında kısaca bilgi veriniz.

YanlisAnlama Yardımsever Soruldu on 13 Ekim 2017 Kategori : Sosyal Hayat.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bakkarlar (Arapça bakkar. “sığır çobanı”), Afrika’nın deve yetiştirmeye uygun olmayan, ancak sığır yetiştirmeye olanak veren bölgelerinde yaşamak zorunda kalan göçebe Araplardır. Bakkarlar, 13° ile 10° kuzey enlemleri arasında kalan ve Çad Gölünden doğuya, Nil Irmağına kadar uzanan bölgede yaşarlar. Bakkarların, ortaçağda Mısır’dan çıkarak önce batıya, sonra Tunus’tan güneye doğru Çad’a, 18 ve 19. yüzyıllarda da günümüzde Müslümanlaşmış olan Kordofan, Darfur ve Ouadda’ı (Vaday) sultanlıklarının aşağısındaki bölgeye yerleşmek üzere yeniden doğuya göç eden Arapların soyundan geldikleri sanılır.

Bakkarların temel geçim kaynağı olan sığır çobanlığı kurak mevsimde güneye, sulak bölgelere, yağışlı mevsimde ise kuzeydeki otlaklara göçmelerini gerektirir. Bu mevsimlik göçler sırasında, kocadan, kumdan ve Sudan bölgesine özgü yerel ürünler de yetiştirirler.

Bakkarlar, Fulaniler gibi yerel halklarla kurdukları ilişkiler sonucunda Arapçanın ayrı bir lehçesini geliştirmişlerdir.

PopArt Yardımsever Yanıtın girişi : on 13 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.