Bakla İle İlgili Bilgi

Bakla ile ilgili bilgi verir misiniz

angaraliyik Çaylak Soruldu on 16 Haziran 2019 Kategori : Bitki ve Bahçe.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bakla

Bakla; baklagiller (Fabaceae ya da Leguminosae) familyasından, biryıllık otsu bitkidir. Bir Eskidünya türü olan bakla, sebze olarak yenen taze meyveleri ve kuru tohumlan için yaygın olarak yetiştirilir. Bitkinin dik gövdesi 60-150 cm yüksekliğinde ve az dallıdır; gövdeden ve dallardan kısa saplı yapraklar çıkar. Çiçekleri genellikle beyaz renkli, yaprakların koltuğundan kümeler halinde çıkan badıç biçimindeki meyveleri uzun, tohumları büyük ve yassıdır.

Sıcak iklim koşullarına dayanıklı bir bitki olmayan bakla, yazın yalnızca ılıman kuşağın serin bölgelerinde, kışın ise ılık bölgelerde yetiştirilir; buna karşılık hafif dona dayanıklıdır. Sebze olarak tüketiminin yanı sıra hayvan yemi olarak da kullanılır.

Bakla Türkiye’nin hemen hemen her yerinde, tarla ya da bahçe ürünü olarak yetiştirilir. Üretim daha çok iç pazara yöneliktir. Seracılığın gelişmesine paralel olarak, taze (yeşil) bakla üretimi ve tüketimi de giderek artmaktadır. 1988’de, 78 bin ton kuru, 70 bin ton taze bakla üretilmiştir. Kuru bakla üretiminde Çanakkale ve Balıkesir ön sırayı alır; taze bakla üretiminde ise en büyük pay Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı illerindedir. Antalya, İçel, Aydın bu illerin en önde gelenleridir.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 16 Haziran 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.