Balıklar Neden havada Nefes Alamazlar? İlla Suyun Altında Alabilirler?

Balıklar Neden havada Nefes Alamazlar? İlla Suyun Altında Alabilirler?

Zoe Yardımsever Soruldu on 6 Mayıs 2020 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

NEDEN …BALIKLAR HAVADA NEFES ALAMIYOR?

Balıkların karada soluksuz kalmaları aslında tuhaf. Nedeni ise son derece şaşırtıcı. Elbette, balıkların insanlar gibi akciğerleri yok, solungaçları var. Fakat “solungaçlar aracılığıyla havadaki oksijeni almak aslında mümkün, hatta bazı balıklar darda kaldıklarında bunu yapıyor”, diyor Leibniz Su Ekolojisi ve Nehir ve Göllerde Avlanma Enstitüsü araştırmacısı Jörn GeRner. Aslında yöntem balıklar için çok verimli olabilir, çünkü nefesimizdeki oksijen oranı sudaki orandan çok daha fazla. 0 halde balıklar bunu neden yapmıyor?

Çünkü onlar solungaçları aracılığıyla suda salt oksijen almıyor; solungaçlar aynı zamanda karbondioksit ve azotlu amonyak gibi metabolizma sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından da sorumlu. Böylece balık bir hamleyle nefes alıp verir, bu sırada kanını tazeler ve eşzamanlı olarak onu atıklardan arındırır.

Suda çözünebilen amonyak, kuru havada solungaçlardan sadece sınırlı miktarda atılabilir; hatta bu organizmanın zehirlenmesine bile neden olabilir. Ancak işler bu raddeye varmaz; çünkü solungaç yaylarının ipince hücre zarları havada o kadar çabuk kurur ki oksijen ve karbondioksit döngüsü ziyadesiyle yavaşlar. Balık oksijensizlikten boğulur. Bu noktada, “Ama yılanbalıkları karada gezinebiliyor…” diye itiraza kalkışacak biri haklıdır da. Ama bu bambaşka bir hikâye: Yılanbalıkları, ortam yeterince nemli ve serin olduğunda birkaç saatliğine derileri aracılığıyla oksijen ihtiyaçlarını giderebiliyor. Azotu da memeliler gibi üre olarak atıyorlar – ama onlardan farklı olarak üreyi solungaçlar ve mukoza üzerinden salıyorlar.

sungerbob Çaylak Yanıtın girişi : on 6 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.