Balıkların Özellikleri Kısaca

Balıkların anatomik yapısı ile ilgili özelliklerini kısaca açıklar mısınız?

bocce Yardımsever Soruldu on 25 Mart 2018 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

BALIKLAR

Balıklar su hayatına çok iyi uymuşlardır. Kemikten yapılmış bir iç iskeletleri vardır. Kemikler, eklem yerlerinde birbiri üzerine hareket ederler; bu hareketler kemiklere bağlı olan kaslarla yapılır. Kasların hacimlisi şeklinde olan gövde kaslarıdır. Bu kasların yan taraflarda, sırayla, önden- arkaya doğru kasılmaları, vücudun kıvrılarak dalgalanmasına ve böylece suyu iterek balığı ileriye doğru hareket ettirmeye yarar. Balıklar yüzgeçlerini dönme, durma ve su içinde alçalıp yükselme İçin kullanırlar. Ayrıca su içinde bulundukları derinliği tutabilmeleri için bir de torbaları vardır. Bu torba vücut boşluğu içinde, bağırsakların üst tarafında bulunur ve bazı kesimlerinden, içeriye oksijen gazı alabilir. Bu durumda, balık, hafifleyerek suyun içinde yükselebilir, Torbanın öbür kesimleri gaz dışarı vererek, balığın hafifliğini azaltır. Böylece, balık daha derine iner.

Solunum organları (solungaçlar), su içinde erimiş olan oksijeni alır. Oksijen, kan aracılığıyla bütün vücudu dolaşır. Bağırsak, iki ucu açık, uzun bir borudur. Artık maddeler böbreklerden atılır. Balık, koruyucu bir dış tabaka olan pullarla örtülüdür.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 25 Mart 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.