Batı Cephesinde Yapılan Savaşlar

Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesinde yapılan savaşlar nelerdir? Bu savaşlarla ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

kompo Bilgili Soruldu on 23 Ağustos 2018 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Batı Cephesinde Yapılan Savaşlar

Birinci İnönü Savaşı : Yunanlılara karşı TBMM tarafından kurulan düzenli ordu mücadele etmiş ve zafer kazanmıştır. Bu zafer düzenli ordunun batı cephesinde kazandığı ilk askeri başarıdır.

İkinci İnönü Savaşı: İkinci İnönü Savaşı’nda Yunanlılar yenilgiye uğratılmıştır. Bu savaş sonucunda İtalyanlar Anadolu’da işgal ettikleri yerleri boşaltmaya başlamışlardır.

Kütahya- Eskişehir Savaşları: Türk ordusunun Yunanlılar karşısında aldığı tek yenilgidir. Bu savaş sonunda Türk ordusu Başkomutan Mustafa Kemal’in emriyle Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi: Sakarya Meydan Muharebesinde Yunanlılar Türk ordusu tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. Savaş sonucunda TBMM tarafından Mustafa Kemal’e gazi ünvanı ve maraşel rütbesi verilmiştir.

Büyük Taarruz: 26 Ağustos 1922 ‘de başlayan Büyük Taarruz 30 Ağustos 1922’de Yunan ordusunun kesin yenilgisi ile sona ermiştir. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Yunanlılar Anadolu’yu terk etmeye başlamıştır.

45bin Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.