Bektaşi Kıyafetleri Nasıldı?

Tarihte bektaşilerin giyim şekli nasıldı? Bektaşi kıyafetleri hakkında bilgi verir misiniz.

gurur Yardımsever Soruldu on 17 Ekim 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bektaşi kıyafetleri  bir özellik taşırdı. Başlarına giydikleri taç beş türlüydü. Bunlar Elifi, Horasanî Elifi, Hüseyni, Celâli, Edhemi gibi adlarla anılırdı. Kubbesi Oniki İmam’a işaret olan on iki dilimlileri, dört dilimlileri vardı. Evli bektaşi babalan Edhemi tacı kullanırlardı. Dervişler, taçlarının üstüne destar, yani sarık saramazlardı. Bazı mezar taşlarında ve eski minyatürlerde bu bektaşi taçlarına rastlanmaktadır.

Bektaşilerin giydikleri hırka diğer derviş hırkalarından farksızdı, onlar gibi yakasızdı. Ayaklarına cimcime adı verilen, çarığa benzer bir pabuç giyerlerdi. Bellerine şallı, kaytanlı bir kemer bağlarlardı. Boyunlarına “Teslim taşı” dedikleri on iki dilimli bir taş asarlardı. Peygamber’i, Hz. Fatma’yı, Oniki İmam’ı ziyaret etmiş olan bektaşiler necef taşlarından yapılmış, zincire geçirilmiş “habbe” takarlardı. Kanberiyye, pâleng adı verilen diğer iki taşı da kemerlerine asarlardı. Cilbend dedikleri meşin bir torba kullanırlardı. Yolculukta ellerine tek taraflı veya iki taraflı teber veya boynuzdan yapılmış bir boru (nefir) alırlardı. Bütün bu üstte taşınan eşya, “çerağ” dedikleri kandil ve sofra Bektaşilerce pir emaneti sayılırdı.

biyolog Bilgili Yanıtın girişi : on 17 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.