Bölük dur ! Kandıralı sen de dur! Ne Demek? Bölük dur ! Kandıralı sen de dur! Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Bölük dur ! Kandıralı sen de dur! ne anlama gelir? Bölük dur ! Kandıralı sen de dur! deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Darwin Watterson Çaylak Soruldu on 16 Haziran 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bölük dur ! Kandıralı sen de dur! Anlamı;

Söyleneni hemen anlayamayan saf kimseler için söylenen bir deyimdir.

Deyimin Hikayesi;

Kandıralı genç askere hazırlanmak-tadır. Annesi sürekli olarak komutanlarının emrinden çıkmamasını, aksi takdirde emzirdiği sütünü helal etmeyeceğini söyler ve genç bu telkinlerle asker olur. Henüz acemi birliğinin ilk günleridir. Kim ne iş isterse hile yapmaz, çalışır. Bir zaman sonra Kandıralı genç, bölük komutanının dikkatini çeker. Bölük komutanı, “Sürekli olarak çalışıyorsun, ceza mı alıyorsun?” diye sorar Kandıralı gence, o da “Hayır komutanım, annemin isteğini tutmak için böyle davranıyorum” der. Bölük komutanı “Bu bölüğün en büyük komutanı benim. Bundan sonra benim emrim haricinde kimseyi dinlemeyeceksin” der.

Ertesi gün Tabur komutanı bölüğü denetlemeye gelir. Bölük komutanı bölüğü toplar, yürü komutunu verir. Ancak bölük ahenkli yürüyemez ve tabur komutanını kızdırır. Tabur komutanı “Bölük dur” der, Kandıralı da “dur” komutunu verenin, bölük komutanı olmadığından yürümeye devam eder. Daha sonra bölük komutanı “Kandıralı sen de dur” der.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 16 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.