Bu Baş Bizim Olsun da, Tıraşı Sonra Düşünürüz Ne Demek? Bu Baş Bizim Olsun da, Tıraşı Sonra Düşünürüz Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Bu Baş Bizim Olsun da, Tıraşı Sonra Düşünürüz ne anlama gelir? Bu Baş Bizim Olsun da, Tıraşı Sonra Düşünürüz deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Richie Çaylak Soruldu on 8 Haziran 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bu Baş Bizim Olsun da, Tıraşı Sonra Düşünürüz Anlamı;

Bu deyim, bir işin esas kısmını halletmektir önemli olan, teferruat sonra halledilir, anlamında kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Baltacı lakaplı Mehmet Paşa gerek başarısızlığı gerekse Rus Çariçesi Katherina ile çıkan dedikodular sebebiyle Osmanlının öfkesine maruz kalır ve devleti zaferden mahrum bıraktığı için zindana atılmış. Zindanda artık hiç umudu kalmayan ve ne zaman bir tıkırtı duysa cellâtların kendisini almaya geldiğini zanneden Paşa, oldukça uzun bir süre zindanda kalmış. Bu arada saçı sakalı iyice uzayıp birbirine karışmış. İşte böyle sıkıntılı bir zamanda bir dostu zor bela Paşa’yı ziyarete gelmiş. Pâşa’nın perişan halini görünce: “Paşam” demiş. “Size bir berber getirtelim de saçınızı sakalınızı tıraş etsin.” Can derdine düşmüş Paşa’nın cevabı ilginç olmuş: “Hele bu baş bizim olsun da tıraşı sonra düşünürüz. O kolay.”

 

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 8 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.