Bulaşıcı Hastalıklara Neden Olan Mikropları Nasıl Sınıflandırabiliriz?

Bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroplar hakkında bildikleriniz neler? Acil gerekli…

biyolog Bilgili Soruldu on 7 Ekim 2014 Kategori : Biyoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bulaşıcı hastalıklara, asalak organizmalar neden olur. Bunların mikroskobik olanları (mikroplar) virüs ve bakterileri kapsar. Daha büyük olan bir hücreliler ve atlet ayağı. kellik gibi. mantar enfeksiyonlarıdır. Yassı ve halkalı solucanlar daha da büyük olanlarıdır. Virüsler, kabakulak, kızamık, suçiçeği, grip. nezle gibi hastalıklara neden olurlar. Bazı bakteriler, beden zayıf düşünceye yada hastalık beden direncini düşürünceye kadar “uyur” durumda yaşar. Bakteri hastalıkları arasında cüzam, tetanoz. boğmaca. difteri vardır.

Antraks basili , bir bulaşıcı hayvan hastalığı olan şarbona neden olur. Bu hastalığın belirtileri çıbanlar ve yüksek ateştir; tedavi edilmezse iki üç gün içinde ölümle sonuçlanır. Bir hücreliler çeşitli hastalıklara neden olur. Sıtmaya  yol açan ve alyuvarlar içinde minik “mühür halkaları” gibi görünen plazmodyum ve uyku hastalığına neden olan tripanozom bunların arasındadır. Küçük uyuz böceği Sarcoptes scablei  deriyi tahriş eder. iyi pişmemiş hastalıklı domuz ve sığır eti solucan hastalıklarının nedenidir. Trlchinella spiralis (trişin) bağırsaklarda zarara neden olmadan yaşar, buna karşılık kurtçuğu kaslara göçer ve oralarda ağrılı küçük kistler oluşturur. Yassı solucanlar Taenia solium (silahlı tenya) ve Taenla saginata (silahsız tenya) insanın en iri asalaklarıdır.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 7 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.