Çağatay Han Kimdir?

Çağatay Han kimdir? Çağatay Han hayat hikayesi, hakkında kısaca bilgi lütfen.

sevimli Çaylak Soruldu on 21 Ekim 2014 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

ÇAĞATAY HAN (ölümü: 1242)

Cengiz Han İle İmparatoriçe Börte-Ucin’in ikinci oğludur. Babası ve kardeşleriyle büyük Çin (1211-16) ve Harzem (1219-24) seferlerine katıldı. Harzemşah Türk İmparatorluğunun merkezi Urgenç’in kuşatılması ve alınmasında da bulundu (1221). Büyük oğlu Mötügen bu sıralarda Bamyan’da bir çarpışmada öldü. Çağatay Han, son Harzemşah olan Sultan Celâlettin’i takip ederek kuzey Hindistan’a girdi. Babasının son yıllarında Moğolistan’da kaldı, yokluğunda ona naiplik etti. Babasının ölümünden birkaç ay önce ağabeyi Cuci Han öldüğü için, Çağatay, büyük oğul olarak kaldı. Fakat veliaht, küçük kardeşi Ogedey (Oktay) Han îdi.

Çağatay’a babasının sağlığında Türkistan bölgeleri verilmişti. Kardeşi Ogedey Kağan’ dan birkaç ay sonra, 1242 başlarında, ölen Çağatay’ın yerine büyük oğlu Mötügen’in büyük oğlu Kara-Hulagu Han geçti, bunu, Çağatay’ın 4 oğlunun üçüncüsü olan Yisu Mengü (1247-1251) takip etti. Bunlar ve halefleri tarafından, hızla Türkleşmiş olan Çağatay İmparatorluğu kuruldu.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 21 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.