Çakal nasıl bir hayvandır?

Çakal nasıl bir hayvandır, özellikleri, yaşam koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

hulk Doktor Soruldu on 21 Ekim 2014 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Çakal; Sürü halinde yaşayan, kurttan küçük bir yaban hayvanıdır. Memelilerin etoburlar takımından olan çakallar daha çok çöllerde, bozkırlarda yaşarlar. Gündüzleri gizlenir, geceleri dolaşarak hayvan leşleriyle beslenirler. Kasaba ve köylerin yakınında yaşarlarsa da çok korkaktırlar, öteki hayvanlara pek saldırmazlar.

Adi çakal omuzlarından kuyruğuna kadar 60 cm., yerden yüksekliği de 45 – 50 cm. arasındadır. Derisi siyah ve esmer benekli kirli sarıdır. Kuyruğunun rengi kırmızıya çalar esmerdir, daha koyu renkte bir püskülle sona erer.

Aç kalan çakallar bazen sürüler halinde köylere saldırır, kümes hayvanlarını parçalarlar. Afrika’da aslan, kaplan gibi hayvanların peşi sıra dolaşarak onların bıraktıkları avları yerler.

Çakal çok uzaktan koku alır. Kuyruğunun altından çıkan bir sudan dolayı, tilki gibi çakalın da kötü bir kokusu vardır. Sesi de sırtlanınkinden daha korkunçtur.

Çakalın başlıca dört cinsi vardır. Bir cinsi Dalmaçya’dan Hindistan’ın güney kıyılarına kadar olan bölgelerde yaşar. “Afrika çakalı” denilen cinsi Fas’tan, Senegal ve Arabistan kıyılarına kadar olan bölgelerde bulunur. Ayrıca Güney ve Orta Afrika’da, bir de Batı Afrika’da yaşayan iki cinsi daha vardır.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 21 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.