Çay Nasıl Elde Ediliyor? Çayın Elde Edilmesi NAsıl Oluyor?

Çay nasıl elde edilir? Çayın elde edilmesi ile ilgili bilgi paylaşır mısınız?

acarlar Çaylak Soruldu on 15 Ağustos 2014 Kategori : Mutfak / Yemek.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır
En iyi cevap

Bize kahvaltılarımızda güzel bir içecek veren çay ağaççığı ikiçenekliler’in Çaygiller familyasından bir bitkidir. Kurutulmuş yaprakları haşlanarak çay yapılır. Çayın anayurdu Çin ile Çin Hindistanı’dır. Çay bitkisi sulak, yağmurlu iklimlerde yetişir. 2 metre yüksekliğinde bir ağaççık biçimindedir. Ancak, büyümesini önlemek için, sık sık tepesinden budanır. Böylece, bütün gücünün yapraklara gitmesi sağlanmış olur. Kaynatıp demlediğimiz, suyunu içtiğimiz de, işte bu yapraklardır.

Çayın yapraklan kısa saplıdır; ayaları genişçedir. Çiçekleri az kokuludur; renkleri beyaz, ya da açık sarıdır. Mey-vaları kapsül biçimindedir. Çayın 16 kadar türü vardır. En çok yetiştirilen türünün yaprakları 12 sm. uzunlukta, 4 sm. genişliktedir.

Çay bitkisi dikildikten ancak üç, dört yıl, sonra yaprakları toplanır. Bunlar dalların en uçlarındaki yapraklardır. Tomurcuklardan toplananlar ise, en değerli, en pahalı çaylardır.

Toplanan çay yaprakları, iki saat kadar güneşte bırakılır; zaman zaman karıştırılarak, yapraklar gevrekleşinceye kadar beklenir. Bu sırada, çok yavaş bir mayalanma olayı meydana gelir. Bu mayalanma sayesinde çay yapraklarının içindeki acılık veren maddeler yok o-lur. Bundan sonra, çay yaprakları bir dakika kadar kuvvetli ateş üzerinde kavrulur; sonra da, top halinde yuvarlanır. Kavurma, top halinde yuvarlama işlemi birkaç kere yapılır. Çinliler çaya güzel bir koku vermek için, paketlemeden önce, çayı yasemin gibi hoş kokulu çiçeklerle bir arada bırakırlar.

Bir de, çay yapraklarını topladıktan hemen sonra, kavrularak yapılan çay vardır. Bu çeşit çaylarda bir mayalanma olmadığı için, elde edilen çay çok sert olur. Çay, uçtaki, ortadaki, tomurcuklardaki yapraklardan yapılışına göre, değişik adlar alır. Ayrıca, tadına, kokusuna göre adlandırıldığı da olur. Çaya koku vermek için içine akkuyruk denen akçıl bir tür çay yaprağı da karıştırılır.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 15 Ağustos 2014.
Yorum Ekle

Teşekkürler

acarlar Çaylak Yanıtın girişi : on 15 Ağustos 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.