Çeçenistan’ın Yakın Tarihi Hakkında Kısa Bilgi Verir misiniz?

Çeçenistan’ın Yakın Tarihi Hakkında Kısa Bilgi Verir misiniz?

Çeçenistan’ın Şeyh Şamil’den savaş sona erene kadar ki tarihi hakkında kısa bilgi

mehmetyavas Bilgili Soruldu on 17 Şubat 2020 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Çeçenler Şeyh Şamil’in önderliğinde Rusların Kafkasya’yı ele geçirmesine uzun süre karşı koydular ve 1859’da Şamil yenilene kadar Rus egemenliği altına girmediler. Çerkezler gibi Sünni Müslüman olan Çeçenlerin anayurtlarını Ruslar ele geçirince 19. yüzyıl sonlarında Osmanlı yönetimince Ürdün Bölgesi’ne yerleştirildiler. Bugün Amman çevresinde sayıları 2.000’i bulan bir Çeçen topluluğunun yaşadığı sanılır.

Sovyetler Birliği yönetiminde 1936’da İnguşlar ile birlikte özerk bir cumhuriyet düzeni içine çekilen Çeçenler, İkinci Dünya Savaşı’n da Almanlarla güçbirliği yaptıkları için Stalin döneminde Orta Asya’ya sürüldüler (1944). Nikita Kruşçev döneminde yurtlarına dönmelerine izin verildi ve 1957’de cumhuriyet yeniden kuruldu. SSCB’nin dağılmasının (1991) ardından Çeçenistan da bağımsızlığını ilan etti. Birliğin parçalanmasanı göze alamayan Rusya, 1995’te Cahar Dudayev önderliğinde bağımsızlık savaşı veren Çeçenlere karşı ağır silahlarla harekete geçti. İki yıl süren kanlı savaşta asker-sivil binlerce kişi ölürken özellikle başkent Caharkale (eski Grozniy), büyük yıkıma uğradı. Efsanevi önderleri Cahar Dudayev de savaş sırasında öldü. Rusya savaşın çıkmaza girdiğini görünce barışa yanaştı ve 1997’de özerklik haklan geniş tutulan bir barış antlaşmasıyla savaşa son verildi. Ocak 1997’de yapılan serbest seçimlerde, savaş sırasında genelkurmay başkanı olan Aslan Maşadov devlet başkanlığına seçildi.

mektebim Çaylak Yanıtın girişi : on 17 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.