Çiklet Nedir?

Çiklet nedir? Nasıl elde edilir ve özellikleri nelerdir?

Richie Çaylak Soruldu on 15 Ağustos 2014 Kategori : Mutfak / Yemek.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır
En iyi cevap

Çiklet de içine şekerli, kokulu maddeler katılmış bir lastik parçasıdır. Çiklet çiğnemek günümüzün en yaygın eğlencelerinden biri haline gelmiştir. Çiklet çiğneme geleneği ilkin Amerika’ da çıkmıştı, sonra dünyanın birçok yerlerine yayıldı. Eskiden Orta Amerika yerlileri, birtakım bitkileri, otları, özellikle de kauçuk ağacının özünü çiğnemeyi huy edinmişlerdi. Amerika keşfedildikten sonra buraya gelip yerleşen Avrupalılar, Kızılderililer’den ladin a-ğacı reçinesini çiğnemeyi öğrendiler. Daha sonra, 1800 yıllarında da, Amerika’da ladin reçinesinden bir çeşit çiklet yapıldı. Böylelikle, ilk çiklet ticareti de kurulmuş oldu. Bu arada, çikletin parafin yağından yapılması da denendi.

Bugünkü çikletlerin hammaddesi çikl bir cins kauçuktur. Bu madde, daha önce kullanılan çiğneme maddelerinden daha esnektir, şekeri de daha iyi içer. Bundan dolayı, çok geçmeden, çiklet endüstrisinin en elverişli hammaddesi haline geldi. Bu çikletlere, ilkin 1880 yılında kokular katıldı. Çikletlerde bugün en sevilen kokular tarçın, nane, meyva kokularıdır.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 15 Ağustos 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.