Cumhuriyet Ağacı Metni

Ceyhun Atıf Kansu’nun Cumhuriyet Ağacı metnini paylaşır mısınız? Teşekkürler.

kalyu Bilgili Soruldu on 23 Temmuz 2017 Kategori : Belirli Gün ve Haftalar.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

CUMHURİYET AĞACI

Her bir çiçeğin, her bir ağacın soyu sopu var. Alıç ağacının anası, gül dalıymış. Alıç, gülgillerden gelir derler. Gül, soylu bir çiçek, güzel bir çiçektir.

Bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların nasıl bir soyu, bir gelişi geçmişi varsa, bu cumhuriyetin de bir gelişi, bir geçmişi vardır. Cumhuriyet ağacının kökleri, bir eski soylu aileye dayanır ki, bu aileye, dünya ve insanlık tarihinde “halkgiller” derler. Cumhuriyet, halkgillerden gelme bir ağaçtır. Kökü halktadır, gölgesi halktadır. Çiçekleri halka dönük, yemişli dallan halka eğiktir.

Cumhuriyet, Arapça bir sözcükten gelir, “cumhur’dan türer: cumhur “halk”, “halk topluluğu” demektir. Cumhuriyet, halkın, halk topluluğunun egemen olduğu yönetim demektir. Halkın gözünden inen pınar, halkın sözüne dolar, ordan, yurdun her bir yanına akar ki, söz halkta, göz halktadır. Halk kendi bağrından, kaynağından sözcüler, kendi göz pınarlarından gözcüler seçer. Devletin, yurdun yönetimini, kendi sözleri, kendi gözleri adına onlara verir. Verir ya, işin başı, temelin taşı halkın seçimi olduğundan, halkın sözü, halkın gözü yönetiminin üzerinde olur: Yurda halkın gözlerinden bakacaksın, yurt işleri için halkın sözlerinden ders kapacaksın.. Halkgillerden cumhuriyet ağacının kökü halkta, dalları halkın sözlerinde, çiçekleri halkın gözlerindedir.

Ceyhun Atıf KANSU

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 23 Temmuz 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.