Cumhuriyet ve demokrasinin önemi konulu konuşma

Cumhuriyetin, demokrasinin ve milli birliğin korunmasının önemini anlatan kısa bir konuşma örneği gerekiyor

sevim Yardımsever Soruldu on 12 Ekim 2014 Kategori : Özel Günler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Cumhuriyet, Türk milleti için vazgeçilmez bir yönetimdir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlık, özgürlük ve millî egemenlik üzerine kurulmuştur. Türk yurdu bir bütündür, bölünemez, parçalanamaz. Bu düşünce Amasya Genelgesi’nde, Erzurum Kongresi’nde, Sivas Kongresi’nde, Millî Ant içinde yer almıştır. Kurtuluş Savaşı, milletimizin birlik ve beraberliği sayesinde kazanılmıştır.

Yurdumuz ve milletimiz, cumhuriyetle birlikte kalkınmaya başladı, çağdaş düzeye yükseldi. Atatürk diyor ki: “Ey Türk Gençliği!. Birinci ödevin Türk bağımsızlığını, Türk Cunıhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.”

Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmak, özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Kendimizi, varlığımızı, yurdumuzu korumak demektir. Türkler, yurtlarında yüzyıllarca bir arada yaşamıştır. Birinin derdi, öbürünün derdi; birinin sevinci ve kıvancı diğerinin sevinci ve kıvancı olmuştur. Böylece güçlü kalmışlardır.

İnsanımız birbirini sevmezse, birbirine saygı duymazsa, destek olmazsa kısa sürede birlik bozulur; toplum çözülür; zayıflar; iç ve dış fırsatçılar, milletimizi ve yurdumuzu yok etmek için harekete geçerler. Bu nedenle geleceğimiz, cumhuriyetin, demokrasinin, birlik ve bütünlüğümüzün korunmasına bağlıdır.

Bu yurt, cumhuriyet, demokrasi, bağımsızlık, toplumun varlığı sizlere emanet edilmiştir. Ona iyi sahip olunuz, onu koruyunuz, sizlerden sonrakilere daha varlıklı, daha güçlü, daha güzel olarak bırakınız.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.