D.D.T Nedir?

D.D.T nedir? Ne gibi özellikleri vardır?

Goktendustu3elma Çaylak Soruldu on 22 Haziran 2016 Kategori : Bitki ve Bahçe.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Böcek Öldüren ilâçlar arasında en yenisi ve en tesirlisi D. D. T.’dir. Renksiz, koksuz, suda eriyen ve toz haline (gelebilen kristal şeklinde bir maddedir. Kimyadaki adı «Dicloro-Diphenyl-Trichloroethane» dir. «Gerarol» diye de tanınır. %

D. D. T. ilk defa 1874’te Almanya’da kimyager Othmar Zeidler tarafından yapılmış, fakat haşaratın yok edilmesinde faydalı olup olmıyacağı konusundaki araştırmalara ancak İkinci Dünya Savaşının ilk günlerinde başlanmıştır. D. D. T. ilk defa İkinci Dünya Savaşı’nda askerler arasında rağbet gördü. Büyük Okyanus- adalarında sivrisineklerin bol olduğu yerler D.D.T sayesinde kısa bir zamanda sineklerden temizlendi. Gene savaş sırasında tifo ve tifüs gibi, haşerelerle İnsandan insana geçen, salgın ve öldürücü hastalıklar bu ilâç sayesinde önlenebildi.

D.D.T. böceğin en fazla sinir sistemine tesir eder. İlâcın dozu az olursa, hayvarflara uyuşukluk verir, fazla dozlar böceklerin sinir sistemlerini harap eder, onları felce uğratarak zararsız bir hale getirir.

Welbeck Çaylak Yanıtın girişi : on 22 Haziran 2016.
Yorum Ekle

DDt günümüzde yasaktır. İnsan sağlığına zarar verir….

askolsun Çaylak Yanıtın girişi : on 22 Haziran 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.