Dağ tutması nedir?

Dağ tutması nedir? Dağ tutması hakkında bilgi verir misiniz?

biyolog Bilgili Soruldu on 1 Mart 2015 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

2000 metreye veya daha yükseğe çıkarak orada bir müddet kalan kimselerde bir rahatsızlık başlar. Buna «dağ tutması» denir. Bu rahatsızlık kimisinde birkaç saat, kimisinde birkaç gün sürer. Bu halin sebebi yüksek yerlerde hava yoğunluğunun azalması, bu yüzden vücudun gerektiği kadar oksijen alamamasıdır.

Dağ tutmasının belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, yorgunluk, çarpıntı, iştahsızlık, kusma, asabiyettir. Bu belirtilere bir müddet da-yanılırsa zamanla geçer, vücut dağ havasının şartlarına alışır. Bu alışma dakikada soluk sayısının artması, alyuvarların ve kandaki hemoglobinin artması şeklinde kendini gösterir.

Devamlı olarak dağlık bölgelerde yaşayanlar 6000 metreye kadar olan yüksekliklerde rahatça yaşayabilirler. Bundan daha yükseklere çıkanlar mutlaka dağ tutmasına uğrar. Çok nadir olarak bazı kimseler kısa bir müddet için 8000 metre yüksekliğe dayanabilir.

Dağ tutmasının tedavisinde hastaya oksijen verilir. Buna imkân yoksa, hasta hemen daha alçak yerlere indirilir.

mehmetyavas Bilgili Yanıtın girişi : on 1 Mart 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.